Ahoj! 🙂
Vánoce už jsou téměř za dveřmi a mě se zdá, že to neskutečně uteklo! Dneska mám pro vás tipy na jednoduché šité dárky. Pokud v šití nejste příliš zběhlí, ale chcete darovat něco ručně vyrobeného, anebo pokud jste naopak zkušená švadlenka, ale nemáte příliš času nazbyt, jsou tyto návody přesně pro vás 🙂 Dárky s láskou vyrobené mají přece jen něco do sebe a obdarovaného mile potěší. Zároveň se dají skombinovat a vytvořit tak tematický balíček. Kromě samotných návodů tak přikládám také fotky balíčků, které vás, doufám, inspirují. Tak hurá na to!
1. Podtácky pod hrnečky
Potřebujeme
- bavlněnou látku – záleží kolik chceme ušít podtácků – spotřeba na 1 podtácek je 2* (12×12 cm)
- hrubší výztuhu – ráda používám nelepící výztuhy vyšší gramáže, např. Ronolin 140 g/m2. Spotřeba na 1 podtácek je 1* (10×10 cm)
- niť
- nůžky
- šicí stroj
Postup
- Z bavlněné látky si vystřihneme dva čtverce o rozměru 12 x 12 cm (pro 1 ks podtácku). Pokud máme více druhů látek s různými vzory, můžeme nakombinovat. Já si udělala dvě varianty podtácků. Jeden má z obou stran stejnou látku (modré kytičky), druhý má z jedné strany modré kytičky a z druhé strany je jednobarevná bílá látka, na kterou jsem vyšila vzor.
Z výztuhy si vystřihneme jeden čtverec o rozměru 10 x 10 cm.
2. Přišpendlíme si oba čtverce lícem na líc. Nahoru přišpendlíme výztuhu a obšijeme ze tří stran. Šijeme tak, abychom přichytili také výztuhu (stačí 1 mm)
3. Zastřihneme přídavky a také rohy. Nyní můžeme obrátit. Látku zahneme dovnitř a obšijeme podtácek ze všech čtyř stran. Šijeme přibližně 0,5 cm od kraje. A máme hotovo 🙂
Varianta s výšivkou
Pokud se rozhodnete využít dekorativní stehy vašeho stroje (nebo klidně můžete vyšít obrázek ručně), doporučuji si nejprve vzít jeden čtverec, na který z rubové strany přiložíme výztuhu. Vyšijeme výšivku a poté až sešijeme oba čtverce dohromady. Výšivka se nebude kroutit, protože bude zpevněná výztuhou.
Tip: Podtácky se hodí do balíčku pro milovníky kávy nebo čaje.
2. Pratelné odličovací tampónky
Vhodné látky
- bambusový úplet
- bambusový aksamit
- bavlněné froté (případně ručník)
- bavlněný úplet
- kojenecký plyš
Protože si s tamponky ošetřujeme tvář, chceme aby byly materiálově co nejpříjemnější a z co nejvíce přírodního materiálu.
Dále potřebujeme
- něco kulatého co můžeme použít pro obkreslení – např. sklenici. Velikost záleží na vás, já ušila tamponky o průměru 9 cm
- overlock nebo šicí stroj – pokud máte overlockový steh použijte ten, případně cikcak steh
- niť, nůžky
Postup
Jednoduchý postup, který ani nepotřebuje podrobnější vysvětlování 🙂 Obkreslíme si na látku 3 kolečka která vystřihneme. Jako nejrychlejší způsob se mi osvědčilo použití řezacího kolečka. Všechny 3 kusy přišpendlíme na sebe a kolem dokola obšijeme overlockem. Pokud máte tenký úplet, můžete dát klidně 4 vrstvy. Případně pokud máte více druhů látek, je dobré nakombinovat z každé strany jinou.
Tip: Odličovací tamponky můžeme přiložit do balíčku ženám, které o sebe rády pečují a zároveň chtějí šetřit přírodu.
Na tamponky můžete ušít také pratelný pytlík. Návod na pytlík jsem již sepsala zde.
3. Sedací polštář
Potřebujeme
- silnější bavlněnou látku – ideální je potahová látka, ale můžeme klidně použít také kočárkovinu – 150 x 60 cm
- bavlněný popruh na ucho – šířka 3 cm, délka 30 cm
- výplň – vhodné jsou PES kuličky nebo jiné duté vlákno
- šicí stroj
- nitě
- nůžky
- tužky, šňůra
Hotový polštář bude mít v průměru cca 57 cm.
Pozn. Tato varianta polštáře je rychlá a nepočítá s tím, že by měl být povlak vyměnitelný.
Postup
- Vystřihneme si dva stejně velké kruhy z látky. Dobrý tip, jak udělat pravidelný kruh je vzít si dvě tužky a šňůru. Pokud chceme polštář v průměru 60 cm, odměříme si šňůru v délce 30 cm + pár cm na víc na přivázání k tužkám. Oba konce šňůry přivážeme na tužky. Na látce si odměříme střed a jednu tužku zapíchneme do tohoto bodu. Druhou obkreslujeme pravidelný kruh.
2. Přiložíme si oba kruhy na sebe. Mezi ně vložíme na jeden okraj ucho a přišpendlíme.
Kruhy přišijeme kolem do kola a necháme asi 15 cm na protočení. Šijeme přibližně 1 cm od kraje. Přídavky začistíme overlockem nebo cikcak stehem.
3. Polštář obrátíme na líc, vyrovnáme a naplníme PES kuličkami. Protože je polštář určen na sezení, nechceme aby byl úplně nacpaný. Důležité je, aby se na něm sedělo pohodlně. Poté sešpendlíme a ručně zašijeme skrytým stehem (video Jak ušít skrytý steh).
Tip: Sedací polštář bude skvělým dárkem pro všechny vášnivé čtenáře.
Pokud máte jednobarevnou látku a chcete polštář nějak ozvláštnit, můžete využít barvy na textil a něco na něj nakreslit.
Využijete některý z mých tipů? Nebo už jste se pustili do něčeho jiného? Dejte mi vědět! 🙂
Mějte se krásně,