Návod na jehelníček á la krejčovská panna

Ahoj!

Doufám že se máte fajn 🙂 Dneska poprvé přináším návod, který není oblečení! 😀 Už nějakou dobu jsem plánovala ušít si nový jehelníček ve tvaru krejčovské panny, ale dlouho jsem nemohla přijít na to, co bych měla použít jako podstavec. Až jsem jednou na nějakém zahraničním blogu o šití viděla “mannequin pin cusion”, který byl přilepený na stojanu pro svíčku. To je nápad! Jelikož jsem doma žádný stojan neměla, začala jsem pátrat na Aliexpressu. Chtěla jsem nějaký jednoduchý, nezdobený a tak jsem nakonec vybrala dřevěný. Stojany na Aliexpressu hledejte jako “Candlesticks Holders”.

Když mi stojan minulý týden konečně přišel, trochu mě překvapila jeho velikost. Omylem jsem objednala větší než jsem chtěla. Jak se ale na konci ukázalo, velikost je optimální vzhledem k tomu, že i výsledná panna je tak trochu obřík 😀 Střih na pannu jsem našla na webu The Diy Dish. Je zdarma ke stažení, odkaz na něj jsem vám vložila níže.

Dejme se do toho!

Budeme potřebovat:
  • střih
  • bavlněnou látku (stačí nějaké zbytky)
  • kousek kartonu
  • filc
  • PES kuličky
  • stojan na svíčku
  • tavnou pistoli
  • korálky, stužky, krajky (volitelné)

Příprava

O látce jsem měla téměř hned jasno. Už nějaký ten rok jsem si syslila látku s puntíky a na tento projekt jsem si ji uměla velmi dobře představit.
Nejdříve jsem umístila střih na látku a vystřihla. Není třeba počítat s přídavky, protože panna je sama o sobě dost velká. Možná ji budete chtít spíše zmenšit. Ve výsledku je totiž cca 20 cm vysoká. V ramenou je pak 10 cm široká.

Dále jsem si vystřihla ovály – větší ovál je určený pro karton, menší pak pro filc. U toho pozor, zvolte raději menší gramáž. Já použila příliš tlustý filc a ve finále se ukázalo, že jde vidět i když panna stojí.

Tipy pro šití

Samotná panna se skládá ze 4 částí – přední, zadní a 2 boční. Při sešívání částí dohromady jsem nedříve přišila boky na předek a nakonec jsem přišila zadní část. Při špendlení boků je lepší začít zvrchu, od ramene. Když to uděláte naopak, tak je možné že budete mít každé “prso” jinak vysoko, protože netrefíte stejnou výšku 😀 V části ramen ale na sebe boční a přední díl krásně navazují a tvoří linii.

Když máte díly sešité, nezapomeňte je na rubové straně prostříhat tam, kde jsou záhyby. Já prostřihla oblast krku, boků a prsou. Hlavně neprostřihněte stehy 🙂 Mimochodem, všechny stehy jsem prošila dvakrát, abych měla jistotu že se mi nikde nerozpárají.

Pannu jsem poté obrátila, vyrovnala všechny rohy a prošila stehy z lícové strany. Tento krok je volitelný. Podle mě však panna tímto prošitím získala ženštější tvary 🙂

Vycpávání

A je čas pannu vycpat! Ani se to nezdá, ale spotřebujete opravdu hodně výplně 😀 Doporučuju PES kuličky, protože jde pak do nich snadno zapíchnout špendlík. Vata naopak vhodná není, protože je příliš tvrdá.

Když jste spokojeni s tvarem, přichází na řadu tavná pistole. Tahle část byla na celé výrobě asi moje nejoblíbenější 😀 Nejprve jsem nanesla lepidlo na jednu stranu kartonu a tu pak položila přímo na spodní část výplně.

Poté jsem lepidlo nanesla také na druhou stranu a přilepila konce látky. Zároveň jsem se snažila je trochu potahat aby konec nebyl krabatý ale pěkně napnutý. To jsem pak zakryla filcem a na závěr jsem celou pannu přilepila na podstavec.

Další krok už je na vás. Můžete přilepit krajku, přivázat stužku do pasu, nebo našít knoflíky. Tady je moje výsledné dílo! Zkusíte si pannu ušít taky? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..